Kiderült, miből élnek a magyar nyugdíjasok – Szomorú a helyzet

Kiderült, miből élnek a magyar nyugdíjasok – Szomorú a helyzet

Az OECD országokban a 65 év felettiek a teljes lakosság átlagjövedelmének 88%-ából élnek, azonban a nyugdíjba vonulást követően az életkor előrehaladtával az átlagjövedelem csökkenni kezd. Az OECD tanulmányából az is kiderül, hogy a nyugdíjasok jövedelmének nagy részét az állami transzferek és a vállalati nyugdíjprogramokból származó jövedelmek teszik ki, utóbbi gyakorlatilag teljesen hiányzik Magyarországon. Itthon az idősebbek az állami nyugdíj mellett nagy mértékben a munkából tudják kiegészíteni megélhetésüket, az olyan egyéb megtakarítások, mint nyugdíjpénztárak, elenyésző arányt képviselnek nálunk más országokhoz képest. Az adatokból azonban kiderül az is, hogy időskori szegénység szempontjából Magyarország nincs olyan rossz helyzetben, de az utóbbi évtizedekben megnőtt a magyar nyugdíjasok közötti jövedelmi egyenlőtlenség.

Összeomlik az állami nyugdíjrendszer? Ne izgulj, megvan a megoldás

Összeomlik az állami nyugdíjrendszer? Ne izgulj, megvan a megoldás

Miközben egyre többen aggódnak az állami nyugdíjrendszerek halála miatt, melyet az aktív dolgozók csökkenése okozhat, könnyen lehet, hogy hosszú távon átveszik a járulékfizetők helyét a robotok, e jelenség miatt pedig nemhogy elmaradhat a rettegett nyugdíj-apokalipszis, de még az is előfordulhat, hogy csökken a nyugdíjkorhatár és emelkednek a nyugdíjak. Nagyon hosszú távon pedig még az is lehet, hogy a robotok miatt egyáltalán nem lesz szükség nyugdíjra, hiszen akár teljes körűen képesek lehetnek egyszer gondoskodni a gépek idősebb embertársainkról.

Beszántják a magán-nyugdíjpénztári rendszert a lengyeleknél is

Beszántják a magán-nyugdíjpénztári rendszert a lengyeleknél is

A lengyelek is meglépik azt, amit a magyar kormány néhány éve: beszántják a magán-nyugdíjpénztári rendszert, az abban összegyűjtött pénzeket egyéni számlákra, illetve az állami társadalombiztosítási rendszerbe transzferálják.

Nem kapnak egyéni számlát a volt magán-nyugdíjpénztári tagok

Nagyjából 2700 milliárd forintot hoztak át az állami nyugdíjrendszerbe a volt magán-nyugdíjpénztári tagok, akkor azt az ígéretet kapták, hogy a pénzt egyéni számlán kezelik majd. Az egyéni számlák azóta sem jöttek létre, Rétvári Bence államtitkár szerint ennek az állami rendszerben nem is lenne értelme.

Hiába az állami ingyenpénz a nyugdíjra, a szegényebb magyarnak ettől nem lesz jobb

Az OECD legfrissebb, nyugdíjrendszerekre vonatkozó tanulmánya szerint a magyar nyugdíjasok a nyugdíj előtti keresetük mintegy 60%-át kapják meg nyugdíjként, ami a vizsgált országok között nagyjából középmezőnyt jelent. A tanulmány kitér a pénzügyi ösztönzők szerepére is a nyugdíjcélú megtakarítások elősegítésében, és bár vannak olyan országok, ahol az alacsonyabb jövedelműek ebből jobban profitálnak, Magyarországról ez nem mondható el.

Nyugdíjpénzek államosítása: a magyar példát követhetik a románok és a horvátok

Jelentős költségvetési teret nyerne Románia és Horvátország, ha Magyarországhoz hasonlóan megszüntetnék a nyugdíjrendszer második pillérét és beszántanák a magánnyugdíjpénztárakat. A magas költségvetési hiány miatt erre nagyobb esély van Romániában a JP Morgan legfrissebb elemzése szerint, amelyben a számítások alapján a nyugdíjpénzek államosítása a GDP 3, illetve 18%-ának megfelelő mértékben csökkentené az államadósságot Romániában és Horvátországban. A kísértés nagy, a kérdés, meglépik-e, és ha igen, mikor.

Már az állami nyugdíjrendszer megszűnéséről beszélnek Oroszországban

Reform nélkül megszűnhet az állami nyugdíjrendszer Oroszországban - mondta az Állami Duma (parlamenti alsóház) elnöke, Vjacseszlav Vologyin. A nyugdíjkorhatár emelésére vonatkozó kormányzati terveket Dmitrij Medvegyev kormányfő június 14-én, a labdarúgó világbajnokság nyitónapján terjesztette elő.

Nyugdíjak: van, amiben Magyarország mindenki mást lepipál

Nyugdíjak: van, amiben Magyarország mindenki mást lepipál

A magyar nyugdíjasok rendelkezésre álló jövedelme mintegy 90%-a az átlag lakosságénak, miközben a francia nyugdíjasok több pénzt kapnak kézhez, mint a franciák átlaga. Az OECD friss tanulmánya szerint bár 60 felett kevesen vannak, akik dolgoznak Magyarországon, a nyugdíjasok aktivitása a magyar munkaerőpiacon évről évre nő, olyannyira, hogy csak Németországban nőtt nagyobb mértékben a magyarhoz képest az időskorúak foglalkoztatási aránya. Nem panaszkodhatunk az adórendszerre sem, Magyarország ugyanis egyike azon kis számú országnak, ahol a nyugdíjak után nem kell adózni. Érdekes az is, hogy a friss adatok alapján a magyar nyugdíjasok függnek leginkább az állami nyugdíjtól, az időskori bevételi források között ugyanis nálunk a legmagasabb az állami nyugdíj aránya.

Meglepődsz, ha megtudod, mennyivel kapnak több nyugdíjat a magyar férfiak, mint a nők

Nemcsak a fizetésekben, hanem a nyugdíjban is sokat számít, hogy nők vagy férfiak vagyunk, de Magyarországon nincs olyan nagy különbség a nők és férfiak nyugdíjában, mint például Németországban. Ehhez képest nálunk már nagy hatása van a nyugdíjra annak, hogy ki mennyit keresett nyugdíjas évei előtt, míg az íreknél vagy briteknél a bér szinte alig számít a nyugdíjaknál

Ezentúl máshonnan kapod majd a nyugdíjad

Lázár János már múlt héten belengette, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes pedig már be is nyújtotta azt a törvényjavaslatot, amely Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóságot (ONYF) a Magyar Államkincstárba integrálná.

Érik az újabb válság, most a nyugdíjasok retteghetnek

Érik az újabb válság, most a nyugdíjasok retteghetnek

Egy újabb, Detroit-féle csődtől tartanak az USA-ban, ahol az állami nyugdíjrendszer hiánya egy év alatt 434 milliárd dollárral nőtt meg. Ez azt jelenti, hogy az amerikai nyugdíjrendszerből 3,85 ezer milliárd dollárnyi tőke hiányzik ahhoz, hogy teljesíteni tudják a mostani és leendő nyugdíjasok felé vállalt kifizetéseket - írja a Financial Times.

Eddig azok jártak jól, akik nem kérték az állami nyugdíjat

Jól jártak azok a magán-nyugdíjpénztári tagok, akik hat évvel ezelőtt nem léptek vissza az állami rendszerbe, hanem azzal legalább tavaly év végéig vártak. Hat éve egy, a TB-be visszalépő tag átlagosan 70 ezer forintot kapott kézhez, míg aki maradt, annak a számláján 2012 eleje óta mintegy 1,5 millió forintra hízhatott a felhalmozott hozam - írja a Világgazdaság.

Milliók nyugdíját fenyegetik az alacsony hozamok

Egyre nagyobb bajban vannak az állami nyugdíjalapok a világon. Tavaly a világ 300 legnagyobb nyugdíjalapjának vagyona 530 milliárd dollárral csökkent az alacsony hozamok miatt, ami az első negatív év a vagyonfelhalmozásban a pénzügyi válság óta. Az európai, az amerikai és a japán nyugdíjasok is félnek, és nem ok nélkül, a jegybankok kamatpolitikája miatt több mint 100 millió kormányzati dolgozó nyugdíja került veszélybe.

Ezt az ijesztő ábrát a magyar nyugdíjasokról még biztosan nem láttad

Tegnapi cikkünkben írtunk arról, milyen nyugdíjrendszeri válsággal fenyeget a világon az egyre öregedő társadalom. Az Európai Bizottság adatai szerint az európaiak 2060-ra életük 31-35%-át nyugdíjban fogják tölteni, miközben a fejlett piacokon már most is 40%-ot tesznek ki az életkorral összefüggő kiadások.

Így vigyáznak a nyugdíjpénzekre a világ országai

Az állami vagyonalapok nemzetközi fóruma együttműködési megállapodást kötött egy nagyobb hedge fund egyesülettel arról, hogy a jövőben jobban szabályozzák majd az alternatív befektetési iparágat. Sok nyugdíjalap döntött már úgy, hogy inkább házon belül kezelik a nyugdíjpénzeket, de vannak olyanok is, akik a magas költségek és a gyenge teljesítmény ellenére még az eddiginél is több hedge funddal dolgoznának együtt - írja a Financial Times.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Közeleg az újabb pusztító háború? – Kiadta a figyelmeztetést a hírszerzés
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!